CZERWCOWE WARSZTATY EBRU – POZNAŃ. WARSZTATY MALOWANIA NA WODZIE 2018

Sztuka malowania na powierzchni wody, zwana też Ebru lub sztuką marmurkowania papieru to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru za pomocą nakładania na powierzchnię wody cieniutkich warstw farby i tworzenia wzorów za pomocą pędzelków i patyczków. Sztuka trochę magiczna, fascynująca, wymagająca skupienia i wyciszająca… Jednak nie tak ulotna, jak można by przypuszczać: tak powstały obraz zostaje bowiem następnie przeniesiony na kartkę papieru. Obraz Ebru przypomina z wyglądu powierzchnię marmuru (stąd nazwa), lub jest ozdobiony efektownym motywem roślinnym: tulipanem, goździkiem, różą.
Korzenie sztuki marmurkowania sięgają X wieku, kiedy sztuka ta po raz pierwszy pojawiła się w Japonii. W późniejszym czasie przywędrowała do Turcji, gdzie poza marmurkiem, zaczęto w ten sposób malować różnego rodzaju motywy roślinne, tworząc przepiękne, unikatowe obrazy.
Piękno i niepowtarzalność papierów marmurkowych dostrzegli także introligatorzy, używając ich w oprawach lub wyklejkach książek.

Podczas Czerwcowych warsztatów Ebru- Poznań poznasz absolutne, niezbędne podstawy techniki ebru, czyli MALOWANIA NA POWIERZCHNI WODY. W Polsce zajmuje się nią naprawdę niewiele osób. Może zatem i Ty zakochasz się i dołączysz do tego niewielkiego elitarnego grona? Wiem, że prawdopodobnie jeszcze nigdy nie malowałeś/łaś na wodzie, dlatego wytłumaczę Ci wszystko- krok po kroku.

Czy trzeba mieć talent i doświadczenie artystyczne? Nie! Podczas warsztatów pokażę Ci absolutne podstawy tej techniki, które potrafi wykonać każdy. Opowiem o materiałach, które są niezbędne, pokażę jak posługiwać się narzędziami, jak i czym malować i wreszcie: jak nakładać papier na wodę, aby przenieść na niego powstały na powierzchni obraz.

Co zyskasz?

Początek przygody ze sztuką Ebru, bez którego nie da się iść dalej. Wiedzę o materiałach, której próżno szukać w Internecie. Podstawowe umiejętności, których nie da się nabyć oglądając filmiki na youtube. Fantastyczny obraz namalowany własnoręcznie na powierzchni wody oraz papier marmurkowy, który następnie możesz wykorzystać do tak wielu technik plastycznych, że trudno wszystkie wymienić (na przykład do oprawy introligatorskiej).

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych i młodzieży. Ilość miejsc jest ograniczona- 12 os. Pracujemy na 4 kuwetach.

Gdzie? Akademia Rysunku Agnieszki Opala, ul. Strzeszyńska 224, 60-479 Poznań

Koszt 165 zł/ os.
Czas trwania: 5 godz.
Zapisy i szczegółowe informacje:
hertmanus.pracownia@wp.pl
504 508 480

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *