Ebru, malowanie na wodzie, sztuka marmurkowania (marbling art.)

To tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru za pomocą nakładania na powierzchnię wody cieniutkich warstw farby i tworzenia wzorów za pomocą pędzelków i patyczków. Ebru to sztuka trochę magiczna, fascynująca, wymagająca skupienia i wyciszająca… Jednak nie tak ulotna, jak można by przypuszczać: tak powstały obraz zostaje bowiem następnie przeniesiony na kartkę papieru. Obraz Ebru przypomina z wyglądu powierzchnię marmuru  (stąd nazwa), lub jest ozdobiony efektownym motywem roślinnym: tulipanem, goździkiem, różą.

Suminagashi – Japonia

Korzenie sztuki malowania na wodzie sięgają X wieku, kiedy sztuka ta po raz pierwszy pojawiła się w Japonii (suminagashi). Papiery malowane na wodzie- marmurkowe- stosowano tam jako tło do szczególnie ważnych dokumentów, poezji lub tekstów religijnych. Niepowtarzalność obrazu stanowiła zabezpieczenie przed fałszerstwem.

Ebru – Turcja

W późniejszym czasie sztuka ta przywędrowała do Turcji. I dopiero teraz możemy naprawdę mówić o ebru. Z języka tureckiego pochodzi bowiem jej obecnie używana nazwa- „Ebru” po turecku znaczy „chmura”, coś rozmazanego. To w Turcji, poza marmurkiem, zaczęto w ten sposób malować różnego rodzaju motywy roślinne, tworząc przepiękne, unikatowe obrazy, które nie stanowiły już jedynie tła, a stały się dziełem samym w sobie.

Piękno i niepowtarzalność papierów marmurkowych dostrzegli także introligatorzy, używając ich w oprawach lub wyklejkach książek.

Artykuły o Pracowni Hertmanus i o Ebru w prasie znajdziesz tutaj: NA WODZIE MALOWANE (str.18)