Inowrocław był do tej pory miastem znanym mi jedynie z szybkich przesiadek na stacji PKP, gdy podczas studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika kursowałam na linii Toruń-Poznań. Tak całkiem na marginesie: jedna z takich expresowych przesiadek zakończyła się nieoczekiwanym „zwiedzaniem” metropolii o nazwie Jaksice i łapaniem PKS-u w szczerym polu… To uczucie, kiedy pociąg rusza w odwrotnym kierunku: bezcenne…

Tym razem- 16.11.2019 r.- miałam więcej okazji do poznania Inowrocławia, a przyczyniły się do tego prowadzone przeze mnie warsztaty introligatorskie w Bibliotece Miejskiej im. J. Kasprowicza. Były one częścią dużego projektu „Poczytaj mi TATO!” przeznaczonego dla ojców i dzieci. W tym także dla osadzonych z Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Obejmował siedem działań, m.in.: warsztaty czerpania papieru, kurs kreatywnego pisania, warsztaty ilustracyjne i introligatorskie- i tutaj występuję ja.

Podczas warsztatów introligatorskich ojcowie wraz z dziećmi wspólnie pracowali nad zszyciem w bloki przygotowanych wcześniej, zilustrowanych przez siebie, opowiadań. Poznali sposób szycia na taśmy, sznurki i sposób „krzyżykowy”, by w końcu do własnej pracy użyć tego ostatniego.

Zszyte bloki oprawiliśmy w okładki z płóciennym grzbietem, wg. upodobań kolorystycznych ojców i… ich pociech. Najważniejszą częścią oprawy były jednak  obrazki, specjalnie w tym celu przygotowane na wcześniejszych zajęciach ilustratorskich.

O warsztatach przeczytacie też na stronie organizatora: czyli TUTAJ. Warto dodać, że całość projektu, który miałam możliwość współrealizować, odbyła się dzięki współpracy Biblioteki z Zakładem Karnym w Inowrocławiu oraz Stowarzyszeniem “Nowa Para Butów”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wszystkie fotografie zamieszczone w treści wpisu, jak również plakat pochodzą ze strony organizatora: Biblioteki Miejskiej im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *