Papier marmurkowy Hertmanus kupisz TUTAJ …

… A JAK SIĘ GO MALUJE ZOBACZYSZ TUTAJ.
Ale jeśli jesteś ciekawy, co to w ogóle takiego i jak powstaje, przeczytaj.

Sztuka ręcznego wytwarzania papierów marmurkowych- papierów marmoryzowanych- na powierzchni wody ma wielowiekową tradycję. Wzór z farby nanoszony jest na powierzchnię wody zagęszczonej różnymi preparatami (w zależności od techniki), formowany za pomocą umiejętnego posługiwania się patyczkami i grzebieniami, a następnie odbijany poprzez nałożenie na lustro wody karty papieru.

Papier marmurkowy, papier marmoryzowany można namalować różnymi farbami:

drukarskimi, olejnymi, akrylowymi i wreszcie: farbami ręcznie ucieranymi z pigmentów ziemnych, ox gall (żółci wołowej) i wody źródlanej. W ten ostatni sposób powstają farby do papierów marmurkowych Hertmanus.

Nie używam środków chemicznych, takich jak siarczan glinowo-potasowy, które mogą niszczyć papier, a jedynie znakomitej jakości pigmentów naturalnych, z których własnoręcznie ucieram farby.

Dlaczego w swojej pracy nie używam ałunu? O jego wpływie na papier przeczytasz TUTAJ

Maluję na wodzie źródlanej zagęszczonej karagenem. Również do utrwalenia koloru nie używam środków chemicznych. Używam papierów bezkwasowych, gładkich i żeberkowych (często jest to Inges marki Fabriano)

Sposób powstawania papierów marmurkowych Hertmanus jest jednym z trudniejszych, wymaga dużej  wiedzy o sposobach sporządzania farb i roztworu karagenu oraz wieloletniej praktyki . Ale chcę aby papiery marmurkowe Hertmanus były trwałe, bezpieczne i zaspokajały wymagania zarówno introligatorów, jak i konserwatorów papieru.

Papier marmurkowy, papier marmoryzowany- wzory

Kwestia nazewnictwa papierów marmurkowych nie jest sprawą ani łatwą, ani prostą. Ponieważ moja przygoda z marmurkowaniem rozpoczęła się od nauki tureckiej sztuki EBRU posługuję się w sklepie w większości nazewnictwem tureckim. O wzorach przeczytasz też na stronie http://www.ebrusitesi.com/en/classical_ebru_designs.html

I tak: