PAPIER MARMURKOWY HERTMANUS KUPISZ TUTAJ …… A JAK SIĘ GO MALUJE ZOBACZYSZ TUTAJ.
PAPIER MARMURKOWY
Sztuka ręcznego wytwarzania papierów marmurkowych- papierów marmoryzowanych- na powierzchni wody ma wielowiekową tradycję. Wzór z farby nanoszony jest na powierzchnię wody zagęszczonej różnymi preparatami (w zależności od techniki) i formowany za pomocą umiejętnego posługiwania się patyczkami i grzebieniami. Następnie powstały obraz jest odbijany poprzez nałożenie na lustro wody karty papieru. Każdy arkusz papieru marmurkowego jest malowany osobno i każdy jest unikatowym dziełem. Kopiowanie i powielanie wymaga uzyskania zgody autora.
NATURALNE FARBY,TUSZOWE CZY INNE?
W Pracowni Hertmanus wykonuję papiery marmurkowe starą tradycyjną metodą, z dbałością o to, aby nie zawierały one chemicznych i sztucznych składników zakwaszających papier i były bezpieczne dla oprawianych książek. Pośród klientów Pracowni Hertmanus są pracownie introligatorskie oraz konserwatorskie archiwów, muzeów i bibliotek, papiery muszą zatem spełniać wymagania konserwatorów papieru i skóry. Farby ucieram samodzielnie z naturalnych pigmentów ziemnych z dodatkiem wody źródlanej i ox gall. Ucieranie farb jest czasochłonne- aby pigmenty dobrze się rozpuściły potrzeba nawet kilkunastu dni.
Sporadycznie maluję papiery marmurkowe farbami o charakterze tuszowym, przeznaczone do wszystkich technik z użyciem papieru, opraw i prac introligatorskich, które nie muszą spełniać wysokich norm konserwatorów papieru i skóry. Informację o materiałach użytych podczas malowania znajdziesz zawsze w opisie każdego arkusza.
Nigdy NIE UŻYWAM siarczanu glinowo-potasowego (ałunu), ani innych środków chemicznych mogących wpływać niekorzystnie na trwałość papieru. (Jesteś ciekaw dlaczego w swojej pracy nie używam ałunu? O jego wpływie na papier przeczytasz TUTAJ)
KARAGEN I PAPIER
Aby farby nakładane na wodę utrzymywały się na powierzchni i pozwalały na formowanie wzorów niezbędne jest zagęszczenie wody. W Pracowni Hertmanus używam sproszkowanego karagenu, który następnie rozpuszczam w wodzie bez dodatku chloru. Rozpuszczanie karagenu trwa kilkanaście do kilkudziesięciu godzin.
Używam papierów bezkwasowych, gładkich i żeberkowych (często jest to Inges marki Fabriano).
WZORY
Kwestia nazewnictwa papierów marmurkowych nie jest sprawą ani łatwą, ani prostą. Ponieważ moja przygoda z marmurkowaniem rozpoczęła się od nauki tureckiej sztuki EBRU posługuję się w sklepie w większości nazewnictwem tureckim.
- EBRU BATTAL podstawowy wzór papieru marmurkowego, powstały wyłącznie przez nakraplanie farby na powierzchnię wody- (kliknij, jeśli szukasz takich wzorów)
- GELGIT (przypływ i odpływ) wzór tworzony za pomocą grzebienia o bardzo szerokim rozstawie zębów to (przypływ i odpływ)- kliknij, jeśli szukasz takich wzorów
- TARAKLE lub WZORY GRZEBIENIOWE wzory tworzone za pomocą grzebienia (tarak) o rozstawie zębów 5-9 mmm- kliknij, jeśli szukasz takich wzorów
- PAWIE OGONY lub „bukiety” BOUQUET wzory powstałe z użyciem specjalnych trzech grzebieni – kliknij, jeśli szukasz takich wzorów
- WZORY FANTAZYJNE powstałe z łącznego użycia patyczków i grzebieni w różnoraki, fantazyjny, często niepowtarzalny sposób- (kliknij, jeśli szukasz takich wzorów)
PAPIER MARMURKOWY HERTMANUS KUPISZ TUTAJ …… A JAK SIĘ GO MALUJE ZOBACZYSZ TUTAJ.